Eliza w parku Praskim przy alejce Łukasińskiego

// // 1 comment
Pomnik Elizy Orzeszkowej w Warszawie w Parku Praskim
Pomnik Elizy Orzeszkowej w Parku Praskim, którego autorem jest Henryk Kuna, został odsłonięty w 1938 roku. To jeden z nielicznych warszawskich pomników, który ocalał z pożogi wojennej. Niestety po wojnie pomnik został znacznie zdewastowany. W latach 90. ubiegłego wieku niszczejącym pomnikiem zaopiekowała się Szkoła Podstawowa nr 277 im. Elizy Orzeszkowej. W 2003 roku pomnik odrestaurowano.

Dlaczego pomnik Orzeszkowej stanął w tym miejscu? Niektórzy mówią, że stąd najbliżej do Grodna, a poetka tak bardzo związana była z Grodzieńszczyzną.

W miejscu obecnej alejki przy której stoi pomnik jeszcze w okresie powojennym biegła szeroka ulica Łukasińskiego. Między ulicą Łukasińskiego, a ulicą Jagiellońską funkcjonowały składy handlowe.  W trakcie budowy Trasy W-Z było tam zaplecze budowy.  Gdy w 1949 zbudowano wybieg dla niedźwiedzi to przy okazji likwidując zaplecze budowy splantowano teren i powiększono teren parku Praskiego. Ulica Łukasińskiego stała się niepozorną parkową alejką. 

Drugie popiersie naszej kandydatki do nagrody Nobla stoi na Powiślu w Parku Kultury i Wypoczynku.

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. A wiesz, brakuje mi takich pomników w Warszawie. Za dużo tablic upamiętniających ofiary wojny, za mało ludzi którzy przeżyli powstania, a przyczynili się do rozwoju kultury polskiej. Ten pomnik też nie należy do najszczęśliwszych, moim zdaniem postument jest za duży w stosunku do popiersia, ale to już szczegół estetyczny.

    OdpowiedzUsuń