Znikający punkt na rogu Koziej i Miodowej
U zbiegu ulicy Koziej i Miodowej ponad 100 lat temu została wybudowano siedmiopiętrowa kamienica w stylu ówczesnej moderny.  Henryk Stifelman i Stanisław Weiss zaprojektowali w tym miejscu nienaturalnie podwyższony budynek. Wszystkie budynki wokół były o połowę niższe, więc wyglądało to dla jednych interesująco, a dla innych kuriozalnie.

Ostatnia wojna rozwiązała ten problem. Zniknęły górne piętra kamienicy cokolwiek by to miało oznaczać. Wysokość kamienicy zrównała się z wysokością kamienic sąsiadujących. Przy okazji przebudowano fasadę kamienicy w stylu kamienic  z XVIII wieku.
Znikający punkt na rogu Koziej i Miodowej
Plac Krasińskich. Ważne miejsce na mapie Warszawy
Plac Krasińskich u zbiegu ulicy Długiej i Miodowej zna każdy mieszkaniec Warszawy. Przy placu znajduje się kilka obiektów ważnych dla historii i dnia dzisiejszego Warszawy: Pomnik Powstania Warszawskiego, Pałac Krasińskich, Gmach Sądu Najwyższego, Ogród Krasińskich, Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie.
Plac Krasińskich. Ważne miejsce na mapie Warszawy
The best of the Warsaw Old Town: Barbakan
Gdyby zorganizować konkurs na najbardziej atrakcyjny obiekt Starego Miasta to niewątpliwie na tej liście znalazłby się Barbakan. Nie mam nawet wątpliwości, że to jedna z trzech najczęściej odwiedzanych i fotografowanych budowli Starego Miasta. 
The best of the Warsaw Old Town: Barbakan
Czapka generalska czyli Rotunda
Budynek Rotundy należącej do banku PKO BP jest zapewne najbardziej wyróżniającym się elementem Ściany Wschodniej. Ze względu na swój kształt i charakterystyczny dach Rotunda zwana jest czapką generalską.

W zeszłym roku został rozstrzygnięty konkurs na modernizację Rotundy. Jeżeli zostanie zrealizowany projekt zwycięzców konkursu (pracownia Gowin - Siuta z Krakowa) to zostanie wybudowany obiekt, który praktycznie w niczym nie będzie przypominał Rotundy jaką znamy obecnie.
Pałac Małachowskich. Widok od ulicy Miodowej
Pałac Małachowskich oraz kamienicę Hurtiga i Roeslera łączy ulica Miodowa, ale żaden z tych budynków nie jest przypisany do ulicy Miodowej. Pałac przypisany jest do ulicy Senatorskiej, a kamienica do Krakowskiego Przedmieścia.

Oba obiekty zostały wybudowane niemal w tym samym czasie. W 1745 roku zbudowano Pałac, a w 1785 roku Kamienicę. W 1784 roku Pałac został zakupiony przez Hurtiga i Roeslera. Pod koniec XIX wieku wybudowano łącznik między Pałacem, a Kamienicą.

Na jesieni 2013 roku, w tym samym okresie, remontowano elewacje obu obiektów. Czy był to zbieg okoliczności?
Kamienica Hurtiga i Roeslera. Widok od ulicy Miodowej
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie
Katedra Polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski w Warszawie przy ul. Długiej to szczególne miejsce, bo związane od 1919 roku z Wojskiem Polskim. 

Kościół został wybudowany przez zakon Pijarów w 1642 roku. Pijarzy oddali wielkie usługi w budowaniu szkolnictwa wychowującego polskie elity w duchu patriotyzmu.

Po upadku powstania Listopadowego władze carskie nakazały Pijarom opuszczenie świątyni przy Długiej. Była to zemsta za udział wielu wychowanków Pijarów w powstaniu Listopadowym. Na długie 120 lat "zagościła" tutaj Cerkiew prawosławna.

Również w trakcie II wojny światowej kościół został przekazany niemieckim katolikom i kapelanom.
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie
Krakowskie Przedmieście to perła Traktu Królewskiego
Co odkrywczego można napisać o Krakowskim Przedmieściu? Wszystko tutaj opisano i wszystko sfotografowano. Krakowskie Przedmieście to perła Traktu Królewskiego w Warszawie.
Secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim 
Pomnik Chopina siedzącego pod mazowiecką wierzbą znają wszyscy. To zapewne najbardziej rozpoznawalny i kojarzony z Polską pomnik. 

Historia posągu Chopina jest bardzo burzliwa. Dzisiejszy pomnik jest rekonstrukcją wykonaną na podstawie odnalezionej po wojnie repliki pomnika.

Obecnie pomnik Chopina to obowiązkowy punkt programu wszystkich wycieczek odwiedzających park Łazienkowski.

post scriptum
W początkach polskiej telewizji, gdy nadawany był tylko jeden program telewizyjny w Polsce, to plansza z posągiem Chopina z Łazienek, obok planszy z Syrenką była tą drugą najczęściej wyświetlaną na ekranach czarno-białych telewizorów. 
Secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim
Pałac Krasińskich w Warszawie
Barokowa architektura Warszawy to w znacznej części dzieła Tylmana Gamerskiego. Ten wybitny holenderski architekt miał olbrzymi wpływ na wiele obiektów, które powstawały w XVII wieku nie tylko w Warszawie, ale w całej Rzeczpospolitej.

Tielman van Gameren był architektem królewskim Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Całe swoje życie związał z Polską. Nic więc dziwnego, że znany jest w Polsce jako Tylman Gamerski.

Pałac Krasińskich, którego architektem był Tylman Gamerski, wybudowano w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego.
Sztuczna palma daktylowa na rondzie Charlesa De Gaulle'a 
Sztuczna palma daktylowa na rondzie Charlesa De Gaulle'a zapuściła na dobre korzenia. Wrosła się w krajobraz miasta i jest jednym z podstawowych drogowskazów, którymi kierują się turyści odwiedzający Warszawę. 

Palma to dzieło Joanny Rajkowskiej, które zostało ustawione na rondzie na podstawie formalnej zgody na zajęcie pasa drogowego. Plama miała stać tylko rok, ale od momentu jej instalacji minie niedługo 12 lat. 
Sztuczna palma daktylowa na rondzie Charlesa De Gaulle'a 
Pomnik generała Charlesa de Gaulle w Warszawie
Przed Białym Domem u zbiegu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich trochę schowany w cieniu drzew "maszeruje" generał de Gaulle. To pomnik prezydenta Francji odlany w brązie, który jest repliką dzieła francuskiego rzeźbiarza Jeana Cardot. Oryginał stoi na Polach Elizejskich w Paryżu. 

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że generał de Gaulle w latach 1919 - 1921 był instruktorem w Kutnie w ramach francuskiej misji wojskowej pod komendą gen. Maxime Weyganda. W tym czasie pełnił również rolę wykładowcy taktyki wojskowej w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie. W 1920 roku generał de Gaulle walczył nad Wisłą w wojnie polsko - bolszewickiej w składzie polskiej jednostki bojowej.
Pomnik generała Charlesa de Gaulle w Warszawie